> O školi  > Povijest
POVIJEST ŠKOLE

OŠ Nikole Tesle započela je s radom 20. studenog 1995. godine.

To je značajan datum u povijesti naše škole koji predstavlja povratak hrvatske škole na ove prostore.

Školu je tada pohađalo samo 24 učenika i bilo je uposleno 19 djelatnika.

Uvjeti za rad bili vrlo teški i nezavidni, no lavovskim naporima svih učenika, učitelja i djelatnika nastava se nesmetano održavala.

Budući da je zgrada osnovne škole pogođena projektilom u krovište, a također je u njoj bila smještena Hrvatska vojska, nastava je organizirana u zgradi srednje škole.

9. rujna 2002. godine uselili smo se u obnovljenu školsku zgradu.

23. travnja 2002. započeli smo obilježavati Dan škole.

Škola u svom sastavu ima i Područni odjel u Srbu, dva kombinirana razredna odjela.

Osnovna Škola Nikole Tesle u Gračacu s područnom školom u Srbu djeluje u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju te utvrđenom mrežom školskih ustanova, a pokriva cijelo područje Općine Gračac.

• Područna škola Srb radi s kombiniranim  odjelima u nižim razredima.

Školska zgrada u Gračacu izgrađena je 1967. godine.,obnovljena 2002.godine (nakon ratnog stradanja). Škola ima ukupno površine od 3.540m2. Prostorno udovoljava potrebama s obzirom na broj učenika.

Nastava se djelomično odvija u tzv. specijaliziranim učionicama, koje svojom opremom ne udovoljavaju pedagoškim standardima i ne razlikuju se mnogo od klasičnih učionica. Postojeća zgrada škole izgrađena je na 3 etaže raspolaže 1.135m učioničkog prostora dok ostale prostore zauzimaju kabineti, dvorana za TZK, školska kuhinja, zbornica, knjižnica, upravni dio te hodnici i sanitarni čvorovi.

U zgradi ima 19 učionica, kabinet kemije-biologije, tehničke kulture, informatička učionica, knjižnica, kuhinja s blagovaonicom te uredi za pedagoga, ravnatelja i administrativno osoblje.

Školska sportska dvorana pruža zadovoljavajuće uvjete za rad. Koristi se i u popodnevnim satima(športski klubovi ,udruge građana)

Potreba nabave namještaja kao i nabave suvremenih nastavnih pomagala i učila je stalna.

Školska knjižnica kao važno područje odgojno obrazovnog rada koriste učenici koji imaju slobodan sat jer ne slušaju pojedine izborne predmete kao i učenici putnici koji nakon završetka nastave čekaju prijevoz.

U školi djeluje školska kuhinja koja je započela s radom 17.rujna 2007.god.Kuharica dnevno pripremi oko 166 mliječnih obroka, a uveden je topli obrok(dva puta tjedno).Zbog nedostatka prostora za istovremeno objedovanje učenici su podijeljeni u dvije skupine.

Informatička učionica opremljena je sa 16 računala koja su financirana od Ministarstva znanosti i obrazovanja u sklopu financiranje i opremanje u okviru Cjelovite kurikularne reforme i uvođenje Informatike kao obveznog predmeta u školskoj godini 2018./2019. u V. i VI.razredu osnovne škole.

Učenici Škole od samog početka uključili su se na športskim natjecanjima u malom nogometu, likovnim natječajima, natjecanjima iz matematike, zemljopisa, fizike, kemije i biologije. Ugošćavali smo kazališne glumce koji su uveseljavali naše učenike i Školu.

Bili smo domaćini nekoliko natjecanja, a dva puta smo ugostili sudionike smotre LIDRANO (2004. i 2006.).

Likovni radovi naših učenika često su izlagani, pohvaljivani i nagrađivani, a posebne uspjehe zabilježili smo na županijskim smotrama likovnog stvaralaštva učenika osnovnih škola-LIK.

Na svečanoj sjednici Županijske skupštine 16. travnja 2004. godine Osnovnoj školi Nikole Tesle, Gračac uručena je GODIŠNJA NAGRADA ZADARKE ŽUPANIJE.

Školsku godinu 2004./05. školu je pohađalo 400 učenika.

Školska kuhinja započela je s radom u rujnu 2007. godine.

5. veljače 2009. godine obnovljena školska zgrada u Srbu gdje školu pohađa 13 učenika.

U školskoj godini 2012./2020. školu pohađa 240 učenika.

Školska zgrada ima 22 učionice, radimo u jednoj smjeni. Imamo 19 razrednih odjela.

Zaposleno je 45 djelatnika.