> O školi
O ŠKOLI

OSNOVNA ŠKOLA NIKOLE TESLE, GRAČAC

Prije 25 godina, u jesen 1995. g., Osnovna škola Nikole Tesle započela je s radom u prostorijama Srednje škole Gračac u iščekivanju obnavljanja zgrade u kojoj se nekada odvijala nastava. Želja za vlastitim prostorom ostvarila se 2003. godine kada je današnja školska zgrada obnovljena. Posljednji radovi na Školi završeni su energetskom obnovom (2019. godine) Energetskom obnovom Škole iz bespovratnih sredstava uštedjet će se određeni novac koji će  biti usmjeren na edukaciju osoblja, ali i učenika.

Skromna brojka od 24 učenika na početku rada Škole s godinama je znatno porasla. Danas školu pohađa 226 učenika od kojih su veliki broj putnici, a neki, da bi pohađali osnovnu školu, dnevno putuju i do 80 km. Škola u svom sastavu ima Područnu školu Srb koju u dva kombinirana odjela pohađa 11 učenika.

Ugodno društvo nastavnika i osoblja učenike potiče na učenje i rad na vlastitom obrazovanju i razvoju. Tijekom proteklih 25 godina ostvareni su zapaženi rezultati na raznim natjecanjima i sudjelovanjima u projektima. Neki od njih su „Zlatni dabar“, Nacionalni kviz za poticanje čitanja, Ja poduzetnik (emisije Školski sat i HTV-a u suradnji sa Državnim zavodom za intelektualno vlasništvo gdje je škola osvojila prvo mjesto), Mala akademija financija – MAFIN...

Učenicima je omogućeno dodatno obrazovanje na predavanjima vezanim uz bitne društvene teme (Recikliraj za budućnost, Živim život bez nasilja, Sigurnost u prometu, Zdrav za 5, Zelena čestitka...). Svoja znanja i umijeće učenici mogu pokazati, ali i usavršiti, u sklopu Školske zadruge „Cerovac“ koja svoje proizvode i rukotvorine prezentira na sajmovima. U Školi se održavaju razne manifestacije koje okupljaju učenike radi druženja i učenja na zabavan način (Večer matematike, Medni dan, Festival znanosti...).

Učitelji i učenici pokazuju brigu za potrebite i nemoćne te se uvijek rado odazivaju humanitarnim akcijama Hrvatskog Caritasa. Škola je mjesto na kojem se učenicima usađuju općeljudske vrijednosti i pripremaju ih za budući osobni i profesionalni razvoj.