2019-04-16 13:22:22

FESTIVAL ZNANOSTI 2019!

I ove godine se u Republici Hrvatskoj održavao FESTIVAL ZNANOSTI, 17. po redu, u organizaciji British Councila, Tehničkog muzeja Nikola Tesla iz Zagreba i hrvatskih sveučilišta, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Tema Festivala znanosti ove 2019. godine su „BOJE“. Festival se održavao u mnogim mjestima Hrvatske u vremenu od 08. do 13. travnja 2019.

Detaljnije o Festivalu znanosti 2019. u ostalim mjestima Zadarske županije pročitajte na:

www.unizd.hr/uzz/festival-znanosti-2019 

Festival znanosti je manifestacija kojoj je cilj približiti znanost javnosti. Tijekom festivala  se održavaju predavanja, radionice, prezentacije, pokusi i druga događanja koja daju doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja. Glavna tema ovogodišnjeg festivala  koji se održavao od 8. do 13. travnja 2019.  bile su BOJE.

Naša škola je u sklopu ovogodišnjeg festivala sudjelovala pod nazivom „Svijet u duginim bojama“. Veliki broj učenika naše škole svojim marljivim radom pokazali su volju i želju za stjecanjem novog znanja. Izradili su brojne plakate, prezentacije, slike, pokuse i predstavili ostalim učenicima na jednostavan način što su naučili, te kako se sve oko nas može promatrati u bojama.

KAKO JE FESTIVAL ZNANOSTI PROTEKAO U NAŠOJ ŠKOLI?

Prvi su se svojim aktivnostima uključili oni najmanji. Učenici 3. i 4. razreda sudjelovali su na festivalu kroz likovne kreativne radionice s učiteljicom Magdalenom Šare.

Ovogodišnju temu BOJE prikazali su zajedničkim radom – BOJE TIJEKOM GODIŠNJIH DOBA. Likovni rad rađen je grupno s više tehnika: akvarel, pastele i kolaž papir.

Učenici su za motiv uzeli stablo koje su prikazali tijekom godišnjih doba. Radili su kistovima, rukama, škarama... Prilikom izrade likovnog rada dobro su se zabavili i usvojili nove tehnike crtanja, miješanja boja i slikanja.

Predmetna nastava je svoje aktivnosti o bojama stavila pod radni naslov "Svijet u duginim bojama" pod kojim smo prijavljeni organizatorima sa Zadarskog sveučilišta.

Učiteljica prirode i biologije Sandra Kajtez Nikolić prikazala je učenicima kako se određuje sljepilo na boje uz praktičnu provjeru, zatim kako nastaju i kako se promatraju 3D slike, što su "anaglifi" i "stereogrami", pomoću posebnih naočala i naročite tehnike ulaska u treću dimenziju.

Prezentacijom, plakatom i videom predstavili smo mimikriju, zatim su stereoskopskim naočalama učenici doživjeli 3D tehnologiju i saznali kako rade crveno-plave naočale, jednostavnim pokusima zainteresirali su svoje vršnjake da ih pokušaju i sami izvesti kod kuće, Ishihara testom su provjerili koliko dobro vide boje, optičkim iluzijama prevarili su svoj vid.

Učiteljica matematike Marijana Džidić je obradila poučak o četiri boje za 7. razred. Učenici su dobili zadatak da pokušaju obojiti zemljopisne karte Hrvatske sa županijama i kartu Europe, Južne Amerike i SAD-a i različite figure sa što manjim brojem boja, tako da susjedna područja budu obojena različitim bojama. Zatim su doznali kako se jedno takvo jednostavno pitanje, postavljeno prije više od stotinu godina, pokazalo jednim od najtežih problema u matematici, a riješeno je tek krajem 20. stoljeća uz pomoć računala. Taj problem je potakao razvoj matematike i drugih znanosti u neočekivanom smjeru. Jedna od posljedica je bila razvoj teorije grafova koja danas nalazi primjenu u mnogim znanostima (kemija, biologija i druge), a naročito u informatici (pretraživanje podataka, prevođenje, pa čak i umjetna inteligencija). Učenici 5. razreda odigrali su igru sudoku u duginim bojama, gdje su umjesto uobičajenih brojeva ili slova slagali dugine boje u stupce i retke.

U učionici fizike učenici osmih razreda mogli su naučiti nešto o prirodi svjetlosti odnosno kako nastaju boje. Odgledali su prezentaciju "Što nam priča zraka svjetlosti" i sudjelovali u izvedbi nekoliko pokusa o tome kako nastaje duga. Doznali su nešto o prirodi svjetlosti, raznim spektrima i tome što sve možemo doznati iz samo jedne zrake svjetlosti.

U učionici informatike, učenici šestih razreda mogli su se upoznati s mBot robotom i njegovim mogućnostima. U skladu sa temom ovogodišnjeg festivala znanosti, učenici su upoznali osnovne naredbe i način programiranja RGB (red, green, blue) svjetlećih dioda na mBotu.

U uređivanju panoa u ulaznom holu pomogla je učiteljica likovne kulture Klara Ivanišević.

Fotogaleriju možete pogledati na idućoj poveznici

Zahvaljujemo Zadarskom sveučilištu na pomoći u nabavi potrebnog materijala i prof. Darku Frleti koji je zaslužan za organizaciju festivala znanosti u našoj županiji.

 


Osnovna škola Nikole Tesle Gračac